2025 Polaris Patriot Boost INDY® VR1 Dynamix 137
Click for Quote
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$24,099.00
Overview
Availability
Brochure
Year2025
MakePolaris
ModelPatriot Boost INDY® VR1 Dynamix 137
Product Features
Description
Specifications
- Warranty (Months): 12
- Engine Type: Horizontal In-line
- Cylinders: 2
- Cooling: Liquid
- Bore: 85 mm; 3.35 in
- Stroke: 74 mm; 2.91 in
- Displacement: 840 cc; 51.2 ci
- Starter: Electric
- Fuel Type: Gas / Oil Injected
- Carburetion Type: Fuel Injected
- Transmission Type: Continuously Variable (CVT)
- Reverse: Yes
- Clutch Brand: P-22 / TEAM LWT
- Track Brand: Cobra Track
- Track Length: 137 in; 3479.8 mm
- Track Width: 15 in; 381 mm
- Lug Height: 1.35 in; 34.3 mm
- Length: 120 in; 3048 mm
- Width: 47 in; 1194 mm
- Height: 46 in; 1168 mm
- Minimum Ski Stance: 42.5 in; 1080 mm
- Maximum Ski Stance: 42.5 in; 1080 mm
- Dry Weight: 531 lbs; 241 kg
- Fuel Capacity: 11.5 gal; 43.5 l
- Frame: Aluminum
- Ski Material: Composite
- Front Suspension Type: Independent A-Arm
- Rear Brake Type: Hydraulic Disc
- Number Of Seats: 1
- Speedometer: Standard
- Tachometer: Standard
- Trip Odometer: Standard
- Glove Box / Dash Storage: Standard
- Type: LED
- Rearview Mirrors: Optional
- Windshield: Standard
- Heated Hand Grips: Standard
Engine
| Engine Type | Horizontal In-line |
| Displacement | 51.2 cu. in. (840 cc) |
| Bore x Stroke | Bore: 3.35 in. (85 mm); Stroke: 2.91 in. (74 mm) |
| Cylinders | 2 |
| Engine Cooling | Liquid |
| Carburetion | Fuel Injected |
Drivetrain
| Brake Type | Hydraulic Disc |
| Drive Clutch | P-22 / TEAM LWT |
| Driven Clutch | Continuously Variable (CVT) |
Suspension
| Front Suspension | Independent A-Arm |
| Ski Type | Composite |
| Ski Stance | Min: 42.5 in. (1080 mm); Max: 42.5 in. (1080 mm) |
| Track Type | Cobra Track |
| Track Dimensions | W: 15 in. (381 mm); L: 137 in. (3479.8 mm); Lug Height: 1.35 in. (34.3 mm) |
General
| Speedometer | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Odometer | Standard |
| Fuel Capacity | 11.5 gal. (43.5 L) |
| Dry Weight | 531 lb. (241 kg.) |
| Windshield | Standard |
| Warranty | 12 |
Options
| Electric Start | Electric |
| Reverse | Yes |
| Mirrors | Optional |
Shopping Tools
Quote by Phone
2025 Polaris Patriot Boost INDY® VR1 Dynamix 137
Starting at $24,099.00
801-374-0602
Karl Malone Powersports Provo
1480 North State Street |
Provo
UT
84604
United States
Related Products
Karl Malone Powersports Provo
Scan to visit
ysr92g66.dealerspike-clients.com
2025 Polaris Patriot Boost INDY® VR1 Dynamix 137
Price:
Call for Quote
Overview
| Availability | Brochure |
| Year | 2025 |
| Make | Polaris |
| Model | Patriot Boost INDY® VR1 Dynamix 137 |
Description
Specifications
- Warranty (Months): 12
- Engine Type: Horizontal In-line
- Cylinders: 2
- Cooling: Liquid
- Bore: 85 mm; 3.35 in
- Stroke: 74 mm; 2.91 in
- Displacement: 840 cc; 51.2 ci
- Starter: Electric
- Fuel Type: Gas / Oil Injected
- Carburetion Type: Fuel Injected
- Transmission Type: Continuously Variable (CVT)
- Reverse: Yes
- Clutch Brand: P-22 / TEAM LWT
- Track Brand: Cobra Track
- Track Length: 137 in; 3479.8 mm
- Track Width: 15 in; 381 mm
- Lug Height: 1.35 in; ...
Specifications
Engine Type
Horizontal In-line
Displacement
51.2 cu. in. (840 cc)
Bore x Stroke
Bore: 3.35 in. (85 mm); Stroke: 2.91 in. (74 mm)
Cylinders
2
Engine Cooling
Liquid
Carburetion
Fuel Injected
Brake Type
Hydraulic Disc
Drive Clutch
P-22 / TEAM LWT
Driven Clutch
Continuously Variable (CVT)
Front Suspension
Independent A-Arm
Ski Type
Composite
Ski Stance
Min: 42.5 in. (1080 mm); Max: 42.5 in. (1080 mm)
Track Type
Cobra Track
Track Dimensions
W: 15 in. (381 mm); L: 137 in. (3479.8 mm); Lug Height: 1.35 in. (34.3 mm)
Speedometer
Standard
Tachometer
Standard
Odometer
Standard
Fuel Capacity
11.5 gal. (43.5 L)
Dry Weight
531 lb. (241 kg.)
Windshield
Standard
Warranty
12
Electric Start
Electric
Reverse
Yes
Mirrors
Optional
Karl Malone Powersports Provo | 1480 North State Street Provo, UT 84604 | 801-374-0602 | Powered by Dealer Spike