2027 Polaris Ranger XP 1000 Cab
$24,499.00
Shopping ToolsTools to help you in your buying process.
$24,499.00
Overview
New/Used New
Availability
In Stock
LocationKarl Malone Powersports Provo
Primary ColorGRAY
Stock #
P32279
VIN
4XARRM99XV8032279
Condition
Excellent
Product Features
Description
2027 Polaris® Ranger XP 1000 Cab
Power Through Tasks and Trails .
Features may include:
COMFORT- Protection from the Elements: The factory-installed cab system—with a fixed windshield and powered front windows—offers more protection from the elements, so you can ride more comfortably in rain, dust or snow.
- Control Your Climate: Factory-installed heating and air conditioning lets you control the climate for all-season comfort. For quick relief on hot days, a variable AC compressor automatically varies its pumping capacity to deliver faster cooling and lower temperatures, even when at idle and low engine RPMs
- In-Cab Convenience: Take advantage of easy-to-access in-cab and under-seat storage for your gear. Place essentials in the dual-integrated glove boxes and keep beverages secure with up to 8 cup holders. Plus, charge your phone with the USB charging port.
- Performance With Precision: Stay smooth and controlled on the job or trail, thanks to 3-position throttle control with different drive modes. Choose ‘Performance’ for more response, ‘Standard’ for everyday driving, or ‘Work’ for improved low-speed control.
- Equipped To Adapt: Adapt to the terrain with three driveline modes: AWD, 2WD, and VersaTrac Turf Mode. For work around the house, use VersaTrac Turf Mode to unlock the rear differential for easier and tighter turns that won’t tear up your lawn.
- Heavier Loads, Fewer Trips: Class-leading 1,000-lb. box capacity and 2,500-lb. towing capacity to get more done in fewer trips.
- Enhanced Protection: Boldly navigate obstacles with a rigid one-piece chassis, a redesigned front end featuring a larger front bumper, and a full-body skid plate.
- Effortless Shifting: Command the driver’s seat with confidence, thanks to the Gen 2 transmission. It reduces shift effort by up to 50% to easily shift between drive, park, and reverse--delivering a consistent, predictable feel.
- Sure-Footed Traction: Navigate the toughest terrain confidently with 29” 8 ply Pro Armor tires providing enhanced puncture resistance and a more peaceful cab experience. The 14” aluminum wheels add premium styling to elevate rough rides.
- Increased Uptime: Class-leading service intervals (200 hours or 2,000 miles) keep you up and running longer to enhance productivity.
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Engine Type | 4-stroke twin cylinder DOHC |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | Horsepower: 82 |
| Drivetrain | |
| Drive System | Selectable on-demand all-wheel drive, AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Gen 2 | Automatic PVT H/L/N/R/P; shaft |
| Steering | Tilt adjustment |
| Electronic Power Steering | High-output EPS |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm, 10" |
| Rear Suspension | Dual A-arm, 10" |
| Front Travel (in./cm.) | 25.4 cm |
| Rear Travel (in./cm.) | 25.4 cm |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Tire | 29 x 9-14; Pro Armor X Terrain | Tire Ply Rating: 8-ply |
| Rear Tire | 29 x 11-14; Pro Armor X Terrain | Tire Ply Rating: 8-ply |
| Wheels | 14" aluminum |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.75 x 54.25 x 12.5" (93 x 138 x 32 cm) |
| Ground Clearance | 14" (36 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 120 x 65 x 79.5" (305 x 165 x 201 cm) |
| Turning Radius | 13' (4 m) |
| Wheelbase | 81" (206 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 1,000 lbs. (454 kg) |
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Towing Capacity | 2,500 lbs. (1134 kg) |
| Payload Capacity | 1,275 lbs. (578 kg) |
| Seating Capacity | 3 |
| Weights | |
| Curb Weight | 2058 lbs. (933 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,930 lbs. (875 kg) |
| Electric | |
| Electrical | 140-amp charging system, Polaris Pulse electrical system (6-position hood and 6-position roof), USB charger, 12V accessory outlet, battery trickle-charging port |
| Color | |
| Colors | Avalanche Gray |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Halogen Headlamps / 55W low beam / 60W high beam / Dual LED Taillamps |
| Features | |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Features | Security: Polaris P.A.S.S. anti-theft system | Cab Components: Factory-installed cab system with powered doors, roof, glass windshield, glass rear panel, windshield wiper/washer, and sound insulation materials | Heat and/or Air Conditioning: Factory-installed heat, AC, defrost | Speed Limiting: Speed Limiting Controlled in Gauge | Vehicle Protection: Large steel bumper, full-coverage skid plate, A-arm guards | Door Type: Powered window doors |
| Instrumentation | Dual-sweep analog dials with 4" LCD rider information center: user selectable blue/red backlighting and brightness, passcode protection, programmable service intervals, speedometer, programmable speed limiting, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |
| Seat Type | 3-person bolstered bench seats with 3-point harness |
| Cargo System | Gas-assist dump box with Lock & Ride accessory integration |
| Warranty | |
| Warranty | 1-year limited |
Shopping Tools
Quote by Phone
2027 Polaris Ranger XP 1000 Cab
$24,499.00
801-374-0602
Karl Malone Powersports Provo
1480 North State Street |
Provo
UT
84604
United States
Karl Malone Powersports Provo
Scan to visit
ysr92g66.dealerspike-clients.com
2027 Polaris Ranger XP 1000 Cab
Price:
$24,499.00
Overview
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | Karl Malone Powersports Provo |
| Primary Color | GRAY |
| Stock # | P32279 |
| VIN | 4XARRM99XV8032279 |
| Condition | Excellent |
Description
description
Specifications
| Engine | |
|---|---|
| Cooling | Liquid |
| Cylinders-Displacement (cc) | 999 cc |
| Engine Type | 4-stroke twin cylinder DOHC |
| Fuel System | Electronic fuel injection |
| Engine Power | Horsepower: 82 |
| Drivetrain | |
| Drive System | Selectable on-demand all-wheel drive, AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Transmission | Gen 2 | Automatic PVT H/L/N/R/P; shaft |
| Steering | Tilt adjustment |
| Electronic Power Steering | High-output EPS |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual A-arm, 10" |
| Rear Suspension | Dual A-arm, 10" |
| Front Travel (in./cm.) | 25.4 cm |
| Rear Travel (in./cm.) | 25.4 cm |
| Brakes | |
| Front braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Rear braking system | 4-wheel hydraulic disc with dual-bore front and rear calipers |
| Parking Brake | Park in-transmission |
| Wheels & Tires | |
| Front Tire | 29 x 9-14; Pro Armor X Terrain | Tire Ply Rating: 8-ply |
| Rear Tire | 29 x 11-14; Pro Armor X Terrain | Tire Ply Rating: 8-ply |
| Wheels | 14" aluminum |
| Dimensions | |
| Bed Box Dimensions (LxWxH) | 36.75 x 54.25 x 12.5" (93 x 138 x 32 cm) |
| Ground Clearance | 14" (36 cm) |
| Overall Vehicle Size (LxWxH) | 120 x 65 x 79.5" (305 x 165 x 201 cm) |
| Turning Radius | 13' (4 m) |
| Wheelbase | 81" (206 cm) |
| Capacities | |
| Box Capacity | 1,000 lbs. (454 kg) |
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Towing Capacity | 2,500 lbs. (1134 kg) |
| Payload Capacity | 1,275 lbs. (578 kg) |
| Seating Capacity | 3 |
| Weights | |
| Curb Weight | 2058 lbs. (933 kg) |
| Estimated Dry Weight (lbs./kgs.) | 1,930 lbs. (875 kg) |
| Electric | |
| Electrical | 140-amp charging system, Polaris Pulse electrical system (6-position hood and 6-position roof), USB charger, 12V accessory outlet, battery trickle-charging port |
| Color | |
| Colors | Avalanche Gray |
| Lights and Safety | |
| Lighting | Halogen Headlamps / 55W low beam / 60W high beam / Dual LED Taillamps |
| Features | |
| Hitch/Type | Standard 2" (5 cm) receiver |
| Features | Security: Polaris P.A.S.S. anti-theft system | Cab Components: Factory-installed cab system with powered doors, roof, glass windshield, glass rear panel, windshield wiper/washer, and sound insulation materials | Heat and/or Air Conditioning: Factory-installed heat, AC, defrost | Speed Limiting: Speed Limiting Controlled in Gauge | Vehicle Protection: Large steel bumper, full-coverage skid plate, A-arm guards | Door Type: Powered window doors |
| Instrumentation | Dual-sweep analog dials with 4" LCD rider information center: user selectable blue/red backlighting and brightness, passcode protection, programmable service intervals, speedometer, programmable speed limiting, tachometer, odometer, tripmeter, clock, hour meter, gear indicator, fuel gauge, coolant temperature, voltmeter, service indicator and codes, seat belt reminder |
| Seat Type | 3-person bolstered bench seats with 3-point harness |
| Cargo System | Gas-assist dump box with Lock & Ride accessory integration |
| Warranty | |
| Warranty | 1-year limited |